Какво е тайна?
Тайната е нещо, което се знае от един или повече души, но нарочно се крие от някой друг или от повече хора. По този начин тайната може да засяга един или повече хора.
Тайните често са пряко свързани с лъжите. Като прикрива някаква информация, този, който знае тайната, може съзнателно да предизвика фалшиви вярвания у околните.
Например, ако един мъж не каже на съпругата си, че е уволнен и продължи да става и излиза от къщи всяка сутрин, той изкуствено пази нейното вярване, че работи.
Пазенето на тайна, често изисква да се лъже,
Това може да бъде и самозаблуждаване, ако човекът си позволява да вижда само зашитната функция на тайната.
Тайните служат, за да се осигури правото на лично пространство и да подкрепя функциите на дадена група.
Споделените тайни засилват връзките, осигуряват сплотеност и защитават семейните или организационни структури. Семейство например може да се пази тайна за алкохолизма или изневярата на единия родител в стремежа да се показва, че всичко е нормално.
Когато едно семейство има много тайни, особено тайни, в които е въвлечен повече от един члеп на семейството (напр. кръвосмешение), недоволството между членовете му расте и води до дисфункционално семейство.
Какво е „дисфункционално семейство”?
Този термин характеризира семейства, които не функционират по здравословен начин. Членовете им са въвлечени в някакъв вид порочен кръг, който предизвиква болка и пагубни поведенчески стереотипи във взаимоотношенията един към друг и към самите себе си…
Когато един от членовете има сериозен проблем, непосредственото обкръжение се оказва неизбежно засегнато и всички са потърпевши.
Нарушения във функционирането могат да настъпят и без конкретен виновник. Ако някаква тежка семейна тайна или външен конфликт влияят разрушително върху семейството, то става дисфункционално.
Близките отношения изискват открита комуникация и споделена база от знания, което явно не се получава, когато се пазят тайни.
Разкриване на тайна
Практиката в разкриването на тайни от частните детективи на Детективска Агенция НАС-Груп показва, че в 80% от хората са подбудени да лъжат пазят тайни, и изневеряват, като са придружени или подтикнати от емоционален срив и дори заплахата, че всичко може да се развали, не може да спре този, който е решен на лъжа.
Най-често хората лъжат в период на емоционална уязвимост и неувереност в самите себе си, например заболяване, проблеми в работата и промяна във външния вид.
Write a Comment